Wybierz inny temat

Zarządzanie dodatkowym kontem FTP

Dodatkowe konto FTP umożliwia dostęp do zawartości serwera bez użycia hasła administratora (hasła do panelu Active.admin), do wybranego katalogu i z opcjami blokady dostępu przez WWW oraz uruchamiania skryptów PHP/CGI.

Skorzystaj z dodatkowego konta, jeśli chcesz umożliwić dostęp przez FTP do części zasobów serwera, np. jednej z wielu stron internetowych.


Jak dodać konto FTP?

Aby utworzyć dodatkowe konto FTP zaloguj się do panelu Active.admin i przejdź do zakładki FTP -> Dodaj konto FTP.

W formularzu tworzenia konta FTP podaj:

  • końcówkę nazwy konta (z literami, cyframi, kropkami lub minusami)
  • katalog, do którego przyznajesz dostęp (udostępnione zostaną również wszystkie podkatalogi wskazanego katalogu). Pozostawienie ukośnika (katalogu głównego) spowoduje przyznanie dostępu do wszystkich katalogów i podkatalogów na serwerze
  • opis konta (opcjonalnie)
  • dwukrotnie hasło dostępowe (z co najmniej jedną małą literą, jedną wielką literą, jedną cyfrą lub znakiem specjalnym, bez tzw. polskich liter)

Ważne! Użyj hasła o co najmniej średniej sile. W ten sposób utrudnisz możliwość włamania do konta FTP i dokonania zmian w zawartości serwera.

Dla tworzonego konta FTP możesz zaznaczyć dodatkowo jedną z dwóch blokad:

  • dostępu przez WWW
    Wybrany katalog oraz jego podkatalogi będą dostępne wyłącznie przez klienta (program) FTP, nie będą dostępne przez WWW
  • uruchamiania skryptów PHP/CGI
    Nie będzie możliwe wywołanie (uruchomienie) skryptów umieszczonych w wybranym katalogu

Ważne! Zaznaczenie którejś blokady spowoduje automatyczne zabezpieczenie katalogu (oraz jego podkatalogów) przypisanego do tego konta FTP. Usunięcie konta FTP nie spowoduje usunięcia zabezpieczenia katalogu.

Po uzupełnieniu wszystkich opcji kliknij przycisk Zapisz.


Jak edytować ustawienia dodatkowego konta FTP?

W panelu Active.admin przejdź do zakładki FTP -> Wykaz kont FTP i kliknij nazwę konta, które chcesz zmodyfikować. W szczegółach konta FTP kliknij przycisk Edytuj. Następnie wprowadź wymagane zmiany w formularzu ustawień konta FTP i potwierdź je kliknięciem przycisku Zapisz.


Jak zablokować lub odblokować konto FTP?

W panelu Active.admin przejdź do zakładki FTP -> Wykaz kont FTP i zaznacz pole po lewej stronie nazwy konta, które chcesz zablokować lub odblokować. Następnie kliknij odnośnik blokuj lub odblokuj powyżej listy kont FTP i potwierdź operację kliknięciem przycisku Ok.


Jak usunąć dodatkowe konto FTP?

W panelu Active.admin przejdź do zakładki FTP -> Wykaz kont FTP i zaznacz pole po lewej stronie nazwy konta, które chcesz usunąć. Następnie kliknij odnośnik usuń powyżej listy kont FTP i potwierdź operację kliknięciem przycisku Ok.


Sprawdź:

Co to jest FTP?
Jak mogę wgrać dane na serwer korzystając z FTP?
Ograniczenia dostępu dla protokołu FTP.
Logowanie do Active.FTP.
Jak skonfigurować klienta (program) FTP?

Czy artykuł rozwiązał problem?
Tak Nie